Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
By The Pricking Of M Y Thumbs
৳700
5 in stock
“By the Pricking of My Thumbs” is a detective novel by Agatha Christie, featuring her beloved amateur sleuths, Tommy and Tuppence Beresford. Published in 1968, the novel is the fourth and final installment in the series featuring these charming and dynamic detectives.
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Written_By | Agatha Christie |
| Publisher | Harper Collins |
| Book Type | Fiction |
| Categories | |
| Best For | Action & Adventure |
| Ages | 16+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 05 October 2017 |
| Isbn | 978-0007590629 |
| Language | English |
| Pages | 304 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 12.9 x 2 x 19.8 cm |
| Weight | 0.2 kg |
In Agatha Christie’s “By the Pricking of My Thumbs,” the tale begins innocuously with Tommy and Tuppence visiting a care home, where Aunt Ada’s cryptic remark about a threatened child prompts the duo to investigate. Their inquiry leads them to the seemingly serene Sunny Ridge care home, uncovering a sinister mystery. Delving into the institution’s secrets reveals a web of dark deeds and connections to an unsolved crime. The novel masterfully combines mystery and suspense, showcasing Christie’s ability to craft compelling narratives that keep readers engrossed until the final revelation.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Kite Runner: Tenth Anniversary Edition
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.