Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Happy Moments
৳1,000
5 in stock
“Happy Moments” is a collection of short stories that captures the essence of joy and positivity in various facets of life. Authored by a diverse range of writers, these tales celebrate the universal human experience of finding happiness in both ordinary and extraordinary moments. From heartwarming encounters to unexpected triumphs, the stories within “Happy Moments” offer readers a delightful journey into the brighter side of life. The anthology serves as a reminder that happiness is often found in the smallest details and can manifest in myriad forms, whether it be in the embrace of loved ones, the beauty of nature, or the simple pleasures of everyday life.
| Weight | 0.18 kg |
|---|---|
| Written_By | Meik Wiking |
| Publisher | Penguin |
| Book Type | Non-Fiction |
| Categories | Self-help |
| Best For | Motivational Self-Help |
| Ages | 18+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | (15 April 2021) |
| Isbn | 978-0241508701 |
| Language | English |
| Pages | 272 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 13 x 1.8 x 19.3 cm |
| Weight | 0.18 kg |
What distinguishes “Happy Moments” is its ability to resonate with a wide audience, as the stories are crafted to evoke a spectrum of emotions. The collection not only entertains but also serves as a source of inspiration and encouragement. In a world where challenges and uncertainties abound, “Happy Moments” becomes a literary haven, inviting readers to savor the positivity embedded in each narrative. As a testament to the enduring power of storytelling, this anthology is a beacon of light, reminding us all of the beauty that can be found in the ordinary moments that collectively make life extraordinary.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Emotional Intelligence
The Quick And Easy Way To Effective Speaking
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.