Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Percy Jackson and the Lightning Thief
৳900 Original price was: ৳900.৳720Current price is: ৳720.
5 in stock
“Percy Jackson and the Lightning Thief” by Rick Riordan is a thrilling and imaginative entry into the world of young adult fantasy literature. Published in 2005, the novel introduces readers to Percy Jackson, a twelve-year-old boy who discovers that he is a demigod, the son of Poseidon, and embarks on a quest to prevent a war among the gods. Riordan’s modern take on Greek mythology breathes new life into classic tales, blending ancient legends with contemporary settings and a witty narrative voice.
| Weight | 0.28 kg |
|---|---|
| Written_By | Rick Riordan |
| Publisher | Puffin |
| Book Type | Children |
| Categories | |
| Best For | Quest for stolen lightning bolt. |
| Ages | 11++ |
| Binding | Paperback |
| Edition | Latest edition (4 July 2013) |
| Isbn | 9780141346809 |
| Language | English |
| Pages | 400 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 19.8 x 12.9 x 2.4 cm |
| Weight | 0.28 kg |
The book’s appeal lies not only in its action-packed plot but also in Riordan’s ability to infuse humor and relatable elements into the story. Percy’s journey is one of self-discovery, friendship, and bravery, making it a coming-of-age narrative that resonates with readers of various ages. Riordan’s approach to mythology provides an accessible entry point for young readers while also offering a fresh perspective for those familiar with Greek legends. “The Lightning Thief” marks the beginning of the widely acclaimed “Percy Jackson & the Olympians” series, which has left an indelible mark on the genre, inspiring a new generation of readers to delve into the fascinating world of mythology.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Happy Prince And Other Stories
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.