Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
THE GAME OF CHANGE: Zen Steps To Unleash Success, Balance And Happiness
৳600 Original price was: ৳600.৳480Current price is: ৳480.
5 in stock
In her transformative work, ontological coach Geeta Ramakrishnan addresses the challenges women face in balancing multiple roles. Drawing from her own experience in a global logistics family business, Geeta shares an “aha” moment that changed her perception of life’s fears and insecurities, leading her to happiness and helping others overcome self-limiting beliefs. Her must-read book delves into the assumptions that hold individuals back, exploring the interplay between rational and emotional responses, and highlights the power of mindfulness on overall well-being, backed by research.
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Written_By | Geeta Ramakrishnan |
| Publisher | Embassy Books |
| Book Type | Non fiction |
| Categories | Self help |
| Best For | Personal Transformation |
| Ages | 18+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 1 January 2018 |
| Isbn | 9789386450920 |
| Language | English |
| Pages | 192 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 20.3 x 25.4 x 4.7 cm |
| Weight | 0.25 kg |
In her transformative work, ontological coach Geeta Ramakrishnan addresses the challenges women face in balancing multiple roles. Drawing from her experience in a global logistics family business, Geeta shares an “aha” moment that changed her perception of life’s fears, leading her to happiness and helping others overcome self-limiting beliefs. Her book delves into the assumptions holding individuals back, explores the interplay between rational and emotional responses, and highlights the power of mindfulness on well-being, backed by research.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Autobiography of Benjamin Franklin
How To Enjoy Your Life And Your Job
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.