Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
A Room of One Own
৳350 Original price was: ৳350.৳333Current price is: ৳333.
5 in stock
Virginia Woolf’s “A Room of One’s Own” isn’t your typical book. It’s a powerful essay, published in 1929, that dismantles the barriers women writers face.
| Weight | 0.14 kg |
|---|---|
| Written_By | Virginia Woolf |
| Publisher | Fingerprint! Publishing |
| Book Type | Non-Fiction |
| Categories | Essays |
| Ages | 15+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 1 November 2016 |
| Isbn | 978-8175994157 |
| Language | English |
| Pages | 120 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 20 x 14 x 4 cm |
| Weight | 0.14 kg |
Imagine attending a fictional dinner party with Woolf as she ponders the historical lack of prominent female authors. Through a blend of personal anecdotes, historical exploration, and sharp social commentary, she builds a compelling case. Societal expectations and a lack of resources, like financial security and dedicated space, have stifled women’s literary potential for far too long. “A Room of One’s Own” is a powerful call for gender equality in opportunities and resources, urging us to acknowledge the impact of societal limitations on female creativity. It ultimately empowers women to claim their space and voice in the literary world.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Know My Name The Survivor Of The Stanford S E X U A L Assault Case Tells Her Story
Emotional Intelligence
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.