Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
KIDNAPPED
৳350
5 in stock
“Kidnapped” by Robert Louis Stevenson is a riveting adventure novel that has captivated readers since its first publication in 1886. Set against the backdrop of 18th-century Scotland, the story follows the young protagonist, David Balfour, who is cheated out of his inheritance and embroiled in political intrigue. The novel takes readers on a tumultuous journey through the Scottish Highlands, where David faces perilous landscapes, encounters treacherous characters, and forges an unlikely friendship with Alan Breck Stewart. Stevenson’s masterful storytelling, vivid descriptions, and the dynamic relationship between the two protagonists contribute to the enduring appeal of “Kidnapped.”
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Written_By | Robert Louis Stevenson |
| Publisher | Projapoti |
| Book Type | Fiction |
| Categories | Action & Adventure |
| Best For | Adventure Fiction |
| Ages | 14+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | latest edition (1 January 2015) |
| Isbn | 978-8176061599 |
| Language | English |
| Pages | 224 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 19 x 13 x 2 cm |
| Weight | 0.2 kg |
Beyond its thrilling plot, “Kidnapped” explores themes of identity, loyalty, and the struggle for justice. David’s coming-of-age journey becomes a metaphor for the broader historical and political landscape of Scotland during that period. Stevenson’s portrayal of the rugged Scottish terrain, coupled with the intricacies of the characters’ interactions, adds depth to the narrative. “Kidnapped” not only stands as a classic adventure tale but also offers readers a rich exploration of historical and social contexts, ensuring its lasting significance in the realm of literature.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.