Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
The Adventures Of Tom Sawyer
৳280
5 in stock
“The Adventures of Tom Sawyer” by Mark Twain is a literary classic that captures the essence of childhood, friendship, and the pursuit of adventure. Published in 1876, the novel is set in the fictional town of St. Petersburg, Missouri, and follows the mischievous and imaginative Tom Sawyer. Twain’s vivid storytelling and keen observations of human nature bring to life the escapades of Tom, his best friend Huckleberry Finn, and their diverse cast of friends and foes. The novel not only serves as an engaging coming-of-age story but also provides a social commentary on the antebellum South, exploring issues of morality, social expectations, and the freedom of youth.
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Written_By | Mark Twain |
| Publisher | Projapoti |
| Book Type | Fiction |
| Categories | Children’s Fiction |
| Best For | America’s best-loved tales and adventure lover |
| Ages | 11++ |
| Binding | Paperback |
| Edition | latest edition (1 January 2015) |
| Isbn | 978-8176061551 |
| Language | English |
| Pages | 240 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 19 x 13 x 2 cm |
| Weight | 0.2 kg |
Tom Sawyer’s escapades, from whitewashing a fence to exploring a cave, resonate with readers of all ages, transcending cultural and temporal boundaries. Twain’s narrative style captures the colloquial language and regional dialects of the time, immersing readers in the world of 19th-century America. The enduring appeal of “The Adventures of Tom Sawyer” lies in its ability to evoke a sense of nostalgia for the simplicity and curiosity of childhood while offering a nuanced exploration of societal norms and individual autonomy. Twain’s masterpiece remains a timeless representation of the universal spirit of adventure and the enduring power of youth.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Happy Prince And Other Stories
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.