Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
365 Nature Stories ( Know Your Environment, Illustrated Stories For Children)
৳1,400
5 in stock
“365 Nature Stories” by Ranjit Lal stands as an enchanting and educational collection that takes young readers on a year-long journey through the wonders of the natural world. Ranjit Lal, with his storytelling prowess, skillfully intertwines facts and narratives, creating a captivating blend of fiction and reality. Each day unfolds a new story, accompanied by vibrant illustrations, providing children with not just entertainment but also a deepened appreciation for the biodiversity that surrounds them. This illustrated storybook becomes a valuable tool for fostering a connection with nature, encouraging curiosity, and imparting knowledge about the environment in a format that is both accessible and engaging.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Written_By | Ranjit Lal |
| Publisher | Om Books International |
| Book Type | Children |
| Categories | Children’s Nonfiction |
| Best For | Young readers |
| Ages | 7+ |
| Language | English |
| Binding | Hardcover |
| Edition | (8 January 2021) |
| Isbn | 978-9352764068 |
| Pages | 236 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 20.3 x 25.4 x 4.7 cm |
| Weight | 1 kg |
In this collection, Ranjit Lal showcases a keen understanding of the importance of environmental education for young minds. By incorporating scientific facts seamlessly into imaginative narratives, he instills a sense of wonder and curiosity about the natural world. “365 Nature Stories” becomes more than a book; it transforms into a daily adventure that sparks the imagination and nurtures an early appreciation for the intricacies of ecosystems. As a testament to Ranjit Lal’s commitment to environmental education, this collection serves as an invaluable resource for parents and educators seeking to cultivate a love for nature and ecological awareness in the next generation.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Happy Prince And Other Stories
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.