Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Tess Of The D’Urbervilles
৳500
5 in stock
“Tess of the d’Urbervilles” is a powerful and tragic novel written by Thomas Hardy, first published in 1891. The story revolves around Tess Durbeyfield, a young and innocent peasant girl whose life takes a tragic turn when she discovers her noble lineage as a d’Urberville. The novel explores themes of fate, morality, and societal expectations as Tess grapples with the consequences of her choices in a society that harshly judges women for perceived indiscretions. Hardy’s masterful prose weaves a poignant narrative that delves into the complexities of human nature and the inherent injustice present in Victorian England’s class-conscious society.
| Weight | 0.295 kg |
|---|---|
| Written_By | Thomas Hardy |
| Publisher | Fingerprint! Pub |
| Book Type | Fiction |
| Categories | |
| Best For | Who enjoy classic literature and are interested in novels |
| Ages | 14+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 15 March 2017 |
| Isbn | 978-8175994393 |
| Language | English |
| Pages | 472 |
| Printing Remarks | Premium ( Local Print ) |
| Dimension | 20.3 x 25.4 x 4.7 cm |
| Weight | 0.295 kg |
Be the first to review “Tess Of The D’Urbervilles” Cancel reply
No more offers for this product!
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
O. Henry Short Stories
Every Breath: A Captivating Story Of Enduring Love From The Author Of The Notebook
The Kite Runner: Tenth Anniversary Edition
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.