Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Birthday Girl
৳300
5 in stock
“Birthday Girl” by Haruki Murakami is a captivating short story that unveils the ordinary yet enigmatic moments in the life of a young woman celebrating her birthday. Murakami, celebrated for his unique narrative style, seamlessly blends the everyday with the surreal, creating a tale that lingers in the reader’s mind. The story takes unexpected turns, exploring themes of chance, choices, and the unpredictable nature of life. As the protagonist navigates the events of her birthday, the narrative unfolds with Murakami’s trademark atmospheric quality, drawing readers into a world where the line between reality and the fantastical is blurred.
| Weight | 0.43 kg |
|---|---|
| Written_By | Haruki Murakami |
| Publisher | Harvill Secker |
| Book Type | Fiction |
| Categories | Contemporary Fiction |
| Best For | The themes of chance|choices|and the unexpected turn |
| Ages | 18+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 15 February 2019 |
| Isbn | 978-1787301252 |
| Language | English |
| Pages | 48 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 11.1 x 0.4 x 15 cm |
| Weight | 0.43 kg |
The nuanced storytelling in “Birthday Girl” invites readers to contemplate the profound impact of decisions and the unforeseen consequences that shape the course of one’s life. Murakami’s exploration of the human experience, filled with introspection and subtle mysteries, makes “Birthday Girl” a compelling read for those who appreciate literature that goes beyond the surface, delving into the complexities of existence with a touch of magical realism.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Happy Prince And Other Stories
Every Breath: A Captivating Story Of Enduring Love From The Author Of The Notebook
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.