Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
IRON FLAME
৳530 Original price was: ৳530.৳415Current price is: ৳415.
5 in stock
In “Iron Flame,” the second book in Rebecca Yarros’s Empyrean Series, Violet Sorrengail, a survivor of a brutal initiation at Basgiath War College, faces a new year of grueling training. The pressure mounts as a malicious new vice commandant targets her, determined to break her spirit. But Violet is no ordinary student. She harbors a secret about the college and a forbidden love for Xaden Riorson, a member of a supposed-extinct rebellion. As the truth about the war against dark magic users called venin unfolds, Violet grapples with loyalty, trust, and the strength to defy a system built on lies. Will her iron will and newfound allies be enough to navigate the dangers within the college walls and confront the growing threat of the venin?
| Weight | 0.47 kg |
|---|---|
| Written_By | Rebecca YarrosRebecca Yarros |
| Publisher | entangled publishing |
| Book Type | New Arrival |
| Categories | Fantasy |
| Best For | “””Iron Flame”” is a good jump-in point if you want quick fantasy action. |
| Ages | 15+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 7 November 2023 |
| Isbn | 9780349437040 |
| Language | English |
| Pages | 640 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 16.03 x 4.11 x 23.83 cm |
| Weight | 0.47 kg |
Buckle up for “Iron Flame,” the thrilling sequel to Rebecca Yarros’s Empyrean series. Violet Sorrengail, a tenacious underdog who defied expectations at the elite Basgiath War College for dragon riders, is back for a brutal second year. A vindictive new vice commandant throws her resolve into question, but Violet has a secret weapon: her unwavering spirit and a forbidden love for Xaden Riorson, a member of a supposedly eradicated rebellion. As the college’s dark history involving a war against malicious magic users (venin) comes to light, Violet must choose her loyalties. Can she expose the truth, protect her love, and find the strength to defy a corrupt system built on lies? With the stakes higher than ever, Violet’s iron will and newfound allies will be tested as she confronts the growing threat of the venin.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Harry Potter 1-3 Box Set
The Macmillan Fairy Tales Collection
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.