Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
The Ayurvedic Kitchen: Ancient Wisdom to Balance Body, Mind and Soul
৳900 Original price was: ৳900.৳720Current price is: ৳720.
5 in stock
The Ayurvedic proverb, “When the diet is wrong, medicine is of no use. When the diet is right, medicine is not needed,” encapsulates the holistic wisdom embedded in Ayurveda. In the contemporary context of sedentary lifestyles and the prevalence of processed foods, there is a growing recognition of the profound impact of diet on overall health. Our ancestors recognized the intricate link between eating habits and well-being, viewing Ayurveda as a comprehensive approach to achieving long-term health by harmonizing food, body, mind, and soul. This ancient philosophy serves as the foundation for “The Ayurvedic Kitchen,” a guide compiled by Sonal Chowdhary and Dr. Asghar, seeking to integrate Ayurvedic principles into modern living.
| Weight | 0.16 kg |
|---|---|
| Written_By | Sonal Chowdhary and Dr Asghar |
| Publisher | Westland |
| Book Type | Non fiction |
| Categories | Health|Fitness & Nutrition |
| Best For | Healthy Living & Wellness |
| Ages | 16+ |
| Binding | Paper Back |
| Edition | 20 December 2021 |
| Isbn | 9789391234430 |
| Language | English |
| Pages | 216 |
| Printing Remarks | Standard |
| Dimension | 12.9 x 1.37 x 19.8 cm |
| Weight | 0.16 kg |
This cookbook goes beyond traditional dietary guidelines by incorporating global influences, international cuisines, and diverse ingredients while staying true to Ayurvedic principles. The authors present a wealth of nutritious and wholesome recipes designed to align with Ayurvedic wisdom. Beyond the recipes, the book imparts essential knowledge on doshas, cooking practices, and seasonal routines gleaned from classical Ayurvedic texts. “The Ayurvedic Kitchen” emerges as a valuable and accessible resource, empowering readers to cultivate harmony and holistic health. By providing information and insights, the book enables individuals to create a balance that fosters energy and mind-body equilibrium, making it an essential companion for those seeking a holistic approach to well-being.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Emotional Intelligence
How To Enjoy Your Life And Your Job
The Autobiography of Benjamin Franklin
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.