Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Diary Of A Wimpy Kid: The Last Straw (Book 3)
৳700
5 in stock
“Diary of a Wimpy Kid: The Last Straw” is the third installment in Jeff Kinney’s immensely popular series that chronicles the humorous escapades of Greg Heffley, a middle schooler navigating the challenges of adolescence. In this installment, Greg faces a myriad of new challenges, from the ever-present dynamics of family life to the hurdles of school and peer relationships. The book humorously captures the awkwardness and relatable experiences of growing up, making it a favorite among readers, particularly those in the middle-grade age group.
| Weight | 0.159 kg |
|---|---|
| Written_By | Jeff Kinney |
| Publisher | Penguin |
| Book Type | Children |
| Categories | Humor |
| Best For | Children’s Humorous Comics & Graphic Novels |
| Ages | 8+ |
| Language | English |
| Binding | Paperback |
| Edition | 1st edition (6 October 2009) |
| Isbn | 978-0141324920 |
| Pages | 224 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 1.78 x 12.7 x 19.56 cm |
| Weight | 0.159 kg |
As Greg continues to document his life in his wimpy kid diary, readers are treated to a blend of witty text and charming illustrations that bring the characters and situations to life. The Last Straw explores themes of friendship, family, and self-discovery in a way that resonates with readers of all ages. With its engaging narrative and relatable humor, the book not only entertains but also provides a mirror for readers to reflect on their own experiences, making it a valuable addition to the series that has captivated the hearts of millions of readers worldwide.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.