Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
CAMBRIDGE : Maths Mileage (Level 1)
৳450 Original price was: ৳450.৳359Current price is: ৳359.
5 in stock
The “CAMBRIDGE: Maths Mileage (Level 1) – Offset Paper” is a durable workbook designed to bolster basic mathematical skills. Featuring structured exercises, it offers students at Level 1 the opportunity to strengthen their proficiency in math concepts aligned with the Cambridge curriculum.
| Weight | 0.341 kg |
|---|---|
| Written_By | Sonia Khanna |
| Publisher | Cambridge University Press India Private Limited |
| Book Type | Academia |
| Categories | Maths & Programming |
| Ages | 6+ |
| Binding | Paper Back |
| Edition | 2014 |
| Isbn | 9781107469815 |
| Language | English |
| Pages | 256 |
| Printing Remarks | Standard Print |
| Dimension | 20 x 14 x 4 cm |
| Weight | 0.341 kg |
The “CAMBRIDGE: Maths Mileage (Level 1) – Offset Paper” is a foundational resource tailored to instill basic mathematical skills in students at Level 1. Printed on durable offset paper, this workbook ensures longevity and usability, making it ideal for repeated practice and learning. With its structured approach and engaging exercises, students can strengthen their mathematical proficiency through progressively challenging problems, laying a solid groundwork for further mathematical exploration aligned with the Cambridge curriculum.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
201 Activity Book Age 5+
Shinglee New Syllabus Mathematics, No. 3 – (5th) Edition
Pearson Edexcel International AS Level Chemistry Student Book 1
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.