Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Yesterday I Was The Moon
৳600
5 in stock
“Yesterday I Was the Moon” is a collection of poetry by Noor Unnahar that invites readers into a deeply personal and reflective journey. Unnahar, a Pakistani poet and artist, explores themes of love, loss, self-discovery, and resilience through her evocative and visually appealing poetry. The collection is structured in three parts, each representing a phase of the moon, mirroring the poet’s own emotional and creative evolution. Unnahar’s distinctive style combines heartfelt verse with captivating illustrations, creating a sensory and emotionally charged experience for the reader.
| Weight | 0.15 kg |
|---|---|
| Written_By | Noor Unnahar |
| Publisher | Clarkson Potter |
| Book Type | Non-Fiction |
| Categories | Poetry |
| Best For | love|self-discovery|and personal growth |
| Ages | 18+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | 1 January 2018 |
| Isbn | 978-1984823359 |
| Language | English |
| Pages | 160 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 25.4 x 20.3 x 1 cm |
| Weight | 0.15 kg |
The poetry in “Yesterday I Was the Moon” not only showcases Unnahar’s skillful use of language but also resonates with a universal audience, touching on the shared human experiences of growth, pain, and hope. The collection is a celebration of individuality and the transformative power of embracing one’s own complexity. With its fusion of words and art, Unnahar’s work serves as a testament to the intimate connection between creativity and self-discovery, making “Yesterday I Was the Moon” a poignant and visually stunning exploration of the various phases of life.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.