Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
Factfulness
৳1,200 Original price was: ৳1,200.৳960Current price is: ৳960.
5 in stock
Hans Rosling’s “Factfulness” is a compelling exploration of the world’s prevailing misconceptions and biases, challenging readers to reassess their understanding of global issues. Through a meticulous examination of statistical data and engaging anecdotes, Rosling dispels common myths about topics such as poverty, population growth, and the state of health and education across the globe. The book introduces a refreshing framework for critical thinking, encouraging a fact-based worldview that transcends pessimism and highlights the remarkable progress that has been made in various areas. Rosling’s call for a more nuanced and informed perspective serves as a powerful tool for readers to navigate the complexities of today’s world with clarity and a renewed sense of optimism.
| Weight | 0.389 kg |
|---|---|
| Written_By | Hans Rosling |
| Publisher | SCEPTRE |
| Book Type | Non fiction |
| Categories | |
| Best For | Statistical worldview improvement guide. |
| Ages | 16+ |
| Binding | Hardcover |
| Edition | 3 April 2018 |
| Isbn | 9781250107817 |
| Language | English |
| Pages | 352 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 13.4 x 3.2 x 20.2 cm |
| Weight | 0.389 kg |
“Factfulness” not only dismantles misconceptions but also serves as a poignant tribute to Rosling’s life work as a global health expert and statistician. His passion for accuracy and understanding shines through, urging readers to confront their preconceived notions and embrace a more rational approach to interpreting information. The book’s enduring impact lies in its ability to instill a sense of curiosity and critical thinking, empowering individuals to engage with the world’s challenges armed with a more accurate and hopeful understanding. As readers internalize the lessons of “Factfulness,” they are equipped with the tools to contribute to informed decision-making and positive change on both personal and societal levels.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.