Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
7 HABITS OF HIGHLY EFFECTIVE FAMILIES
৳1,200 Original price was: ৳1,200.৳960Current price is: ৳960.
5 in stock
The 7 Habits of Highly Effective Families, inspired by Stephen R. Covey’s renowned work, extends the principles of his original 7 Habits to the realm of family dynamics. These habits serve as a guiding framework for families seeking to cultivate strong, resilient bonds and foster a positive and nurturing environment. The first three habits focus on private victories, emphasizing the importance of proactivity, beginning with the end in mind, and putting first things first. Applying these habits within a family context involves instilling a sense of responsibility, setting collective goals, and prioritizing meaningful connections over trivial tasks.
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Written_By | Stephen R Covey |
| Publisher | SIMON & SCHUSTER USA |
| Book Type | Non-Fiction |
| Categories | Self-help |
| Best For | Family success guidebook. |
| Ages | 18+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | UK ed. edition (1 January 1999) |
| Isbn | 9780684860084 |
| Language | English |
| Pages | 416 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 15.19 x 3.2 x 23.19 cm |
| Weight | 0.45 kg |
The next set of habits revolves around public victories and interpersonal relationships within the family unit. Habits four, five, and six encourage families to think win-win, seek first to understand, and synergize. Families that embrace these habits are more likely to foster effective communication, empathy, and collaboration, ultimately creating an atmosphere where each family member feels valued and understood. The seventh habit, sharpening the saw, stresses the importance of continuous improvement and renewal for both individuals and families. By dedicating time to physical, mental, and emotional well-being, families can sustain their effectiveness over the long term, creating a foundation for lasting harmony and growth. The 7 Habits of Highly Effective Families thus provides a holistic approach to building strong family bonds and navigating the challenges of modern life together.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
Drive The Surprising Truth About What Motivates Us
The Quick And Easy Way To Effective Speaking
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.