Books by language
----------------------------
Curricula Books
- ● AS/A Level - Cambridge
- ● AS/A Level - Edexcel
- ● Grade 1
- ● Grade 2
- ● Grade 3
- ● Grade 4
- ● Grade 5
- ● Grade 6
- ● Grade 7
- ● Grade 8
- ● KG 2
- ● Play, Nursery & KG 1
- ● O Level - Cambridge
- ● O Level - Edexcel
- ● প্রাক-প্রাথমিক
- ● প্রথম শ্রেণি
- ● দ্বিতীয় শ্রেণি
- ● তৃতীয় শ্রেণি
- ● চতুর্থ শ্রেণি
- ● পঞ্চম শ্রেণি
- ● ষষ্ঠ শ্রেণি
- ● সপ্তম শ্রেণি
- ● অষ্টম শ্রেণি
- ● নবম-দশম
- ● একাদশ-দ্বাদশ
Exam Books
Faculty & Department Books
- ● Accounting
- ● Anthropology
- ● Apparel Mnf & Tech.
- ● BBA
- ● Bengali
- ● Botany
- ● Chemistry
- ● Computer Science
- ● Economics
- ● Electronics & Communication
- ● Engineering and Technology
- ● English
- ● Fashion Design & Tech.
- ● Finance & Banking
- ● Geography & Environment
- ● History
- ● Home Economics
- ● Hospitality Management
- ● Information Sc. & Library Mgt.
- ● Islamic History & Culture
- ● Islamic Studies
- ● Knitwear Mnf. & Tech.
- ● Law
- ● Management
- ● Marketing
- ● Mathematics
- ● Physics
- ● Political science
- ● Psychology
- ● Philosophy
- ● Public Administration
- ● Social Work
- ● Sociology
- ● Statistics
- ● Zoology
General Categories
Ages
LIGHT FROM MANY LAMPS
৳1,000 Original price was: ৳1,000.৳800Current price is: ৳800.
5 in stock
“Lights from Many Lamps” by Lillian Eichler Watson is a timeless collection of inspirational essays, quotes, and anecdotes that have the power to illuminate the human spirit. Originally published in 1951, this enduring classic draws from a diverse range of sources, including religious texts, poetry, literature, and personal reflections, offering readers a wellspring of wisdom and encouragement. The book serves as a beacon of positivity, fostering a sense of hope and resilience in the face of life’s challenges. Each page is a luminous reminder of the universal human experience, with its highs and lows, and the enduring strength found in the shared wisdom of humanity.
| Weight | 0.324 kg |
|---|---|
| Written_By | Lillian Eichler Watson |
| Publisher | SIMON & SCHUSTER |
| Book Type | Non fiction |
| Categories | Self help |
| Best For | Inspirational quotes and reflections. |
| Ages | 17+ |
| Binding | Paperback |
| Edition | Reprint edition (15 January 1988) |
| Isbn | 9780671652500 |
| Language | English |
| Pages | 352 |
| Printing Remarks | Imported |
| Dimension | 13.97 x 2.54 x 21.43 cm |
| Weight | 0.324 kg |
Watson’s curated selection spans various cultures, philosophies, and time periods, creating a mosaic of insights that transcends boundaries and resonates with readers of all backgrounds. “Lights from Many Lamps” is not merely a collection of words but a source of solace and inspiration, encouraging readers to navigate life’s journey with grace and gratitude. Whether seeking comfort in times of adversity or a moment of reflection, this book continues to serve as a cherished companion, providing timeless wisdom that transcends the passage of years.
General Enquiries
There are no enquiries yet.
Related Books
The Autobiography of Benjamin Franklin
Upstream: Selected Essays
Featured Books
Importent Links


Reviews
There are no reviews yet.